14/04/2008
ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΙΑΝΤΑ - ΑΝΤΙΟ Α1!
Χαρακίρι στον Εύοσμο για τα κορίτσια του Παγχιακού
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ανταπόκριση: Γιώργος Νταλιάρης)

«ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ» ο Παγχιακός στον Εύοσμο, όπου ηττήθηκε από τον ουραγό Αίαντα με 76-74, ένα αποτέλεσμα με το οποίο αποχαιρετά κατά 99 τοις εκατό τη μεγάλη κατηγορία. Η ομάδα μας παρά το γεγονός ότι τα παιχνίδια Σπόρτιγκ - Απόλλωνα Πτολεμαΐδας (58-71) και Αθηναϊκού - Μ. Αλέξανδρου (90-69) ήρθαν όπως τα ήθελε, δεν κατάφερε να κερδίσει στη Θεσσαλονίκη ώστε να έχει ελπίδες για παραμονή στην Α1 Εθνική Κατηγορία στο μπάσκετ των γυναικών. Ο Αίαντας πέτυχε την 3η του νίκη στο πρωτάθλημα, απέναντι σε έναν Παγχιακό που φέρει αποκλειστικά το μερίδιο της ευθύνης τόσο η τεχνική ηγεσία αλλά και οι παίκτριες για την ήττα αυτή, η οποία σχολιάστηκε με το χειρότερο τρόπο από όλο τον κόσμο που ασχολείται με το γυναικείο μπάσκετ. Δυστυχώς σε τέτοια παιχνίδια που κρίνεται μια κατηγορία πρέπει να έχεις και ψυχή, κάτι που έλειπε απ’ αυτό που λέγεται Παγχιακός στον χθεσινό αγώνα. Μετά τη λήξη του παιχνιδιού στο ΔΑΚ Ευόσμου υπήρξε μεγάλος εκνευρισμός στα αποδυτήρια της ομάδας μας, με αποτέλεσμα ο προπονητής του Παγχιακού Μάκης Μωϋσιάδης να υποβάλει την παραίτησή του, παίρνοντας ουσιαστικά την ευθύνη για την ήττα - υποβιβασμό της ομάδας μας. Υπήρξε μάλιστα και σοβαρότατο επεισόδιο στα αποδυτήρια με την αρχηγό της ομάδας Βάσω Τσαρούχα, παρουσία όλης της ομάδας.
Το μοναδικό σενάριο για να μείνει ο Παγχιακός στην Α1 είναι τώρα πια να κερδίσει την Κυριακή (12 μ. στο κλειστό) τον Αθηναϊκό, αλλά και ο Μέγας Αλέξανδρος, που ουσιαστικά μετά την ήττα του Παγχιακού σώθηκε, να κερδίσει το Σπόρτιγκ στη Θεσσαλονίκη, ώστε να πέσει η ομάδα των Πατησίων.

Πώς χάθηκε το ματς
Χαλαρές άμυνες είχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στον Εύοσμο, με τον Αίαντα να προηγείται στο 6ο λεπτό με 16-14. Στη συνέχεια ο Παγχιακός βρήκε λύσεις και με τρία συνεχόμενα τρίποντα της Μπλου πέρασε μπροστά στην πρώτη περίοδο με 27-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παγχιακός έπαιξε ασφυκτική άμυνα που έφερε αποτέλεσμα, οι παίκτριές μας έκλεψαν πολλές μπαλιές και ανέβαζαν τη διαφορά (28-34 στο 14’, 32-43 στο 17’, 32-47 στο 19’, 36-49 στο ημίχρονο). Τα πράγματα πήγαιναν καλά μέχρι το 22ο λεπτό όπου οι φιλοξενούμενοι, με την Βαλέτα να κάνει συνεχείς αιφνιδιασμούς, ήταν μπροστά με 38-57. Σ’ αυτό το σημείο ο Μωϋσιάδης έβγαλε τις Μπλου - Δάφκου και πέρασε στο παιχνίδι τις Χαλιβελάκη και Μαστρογιαννίδου. Στο 26ο λεπτό ο Παγχιακός ήταν μπροστά με 64-47, όμως ο Αίαντας κάνοντας ένα σερί 13-0 έφθασε 20 δεύτερα πριν το τέλος της γ’ περιόδου στο 60-64 και το μόνο που μπόρεσαν οι παίκτριές μας ήταν να κλείσουν την περίοδο με 60-66 υπέρ τους. Η καταστροφή ήρθε στην 4η περίοδο όπου για 5,5 λεπτά είχε να βάλει καλάθι ο Παγχιακός, ενώ η Μπλου που πέρασε στο παιχνίδι ήταν εκτός ρυθμού. Πετύχαμε καλάθι στο 4’35’’ πριν τη λήξη (65-66) και με ηρωϊκές προσπάθειες της Βαλέτα το ματς πήγε στο 65-68. Όμως η Θεοδοσία Μπότη για τους γηπεδούχους έκανε το δικό της ρεσιτάλ και καλάθι - καλάθι πήγε το παιχνίδι δυο λεπτά πριν το τέλος στο 74-72. Η Βαλέτα το έφερε στα ίσια (74-74) στα 30 δεύτερα από τη λήξη, ο Αίαντας έχασε την επίθεση, το ίδιο και ο Παγχιακός και ήρθε η Κουέι στα πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε να κάνει το 76-74, στέλνοντας την ομάδα του νησιού μας «αγκαλιά» με την Α2 Κατηγορία.
Καλή η διαιτησία των Ταρενίδη - Σαλικίδη.
TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 36-49, 60-66, 76-74.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Μακρίδου): Μπότη 23 (5), Νόου 6, Μιλοβάνοβιτς 15 (3), Κοτούλα 9, Κουέι 21, Γραμματικοπούλου, Καπετάνιου 2, Ταμουτσέλη.
ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ (Μωυσιάδης): Μπλου 11 (3), Βαλέτα 18, Χαλιβελάκη 4, Καλοπήτα, Σερέτη 10 (2), Μαστρογιαννίδου 10 (1), Δάφκου 10, Ζυκιρίδου 11.

ΜΑΚΗΣ ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ (προπονητής Παγχιακού)
«Ήμασταν καλύτεροι μέχρι την 3η περίοδο. Ξαφνικά εκεί χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και κάναμε απανωτά λάθη. Δεν παίξαμε καλή άμυνα και το παιχνίδι γύρισε, με αποτέλεσμα ο Αίαντας να πάρει τη νίκη».

ΑΛΕΚΑ ΜΑΚΡΙΔΟΥ (προπονήτρια Αίαντα Ευόσμου)
«Δείξαμε στα τελευταία παιχνίδια που έχουμε παίξει ότι παλεύουμε όλα τα ματς και είμαστε αξιόμαχο σύνολο. Σήμερα στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα μας θέλαμε να κάνουμε το παιχνίδι γιορτή για εμάς και το καταφέραμε να το κερδίσουμε. Μέχρι το 3ο δεκάλεπτο κάναμε συντήρηση δυνάμεων και μετά τα δώσαμε όλα. Συγκεντρωμένες μέσα στον αγώνα παίξαμε δυνατά στην άμυνα και γυρίσαμε το ματς υπέρ μας».