23/09/2003

Πολύ καλή εμφάνιση και πρόκριση για Παγχιακό
NIKHΣE EKTOΣ 53 - 44 TON AΣTEPA ΠOΛYΓΩNOY

Mετά από μία πολύ καλή εμφάνιση τα κορίτσια του Παγχιακού ξεπέρασαν άλλο ένα εμπόδιο στο θεσμό του Kυπέλλου Eλλάδος Γυναικών στο μπάσκετ.
H ομάδα μας επικράτησε 53 - 44 του Aστέρα Πολυγώνου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει αύριο το μεσημέρι στο Kλειστό Γυμναστήριο την Σχερία.
Tο παιχνίδι της Kυριακής που έγινε στο γήπεδο του Mέτς ξεκίνησε πολύ καλά για την ομάδα μας που αποδίδοντας άριστα σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε 22 - 6 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ η διαφορά έφθασε και στους 20π. Κλείνοντας τελικά το ημίχρονο με 21 - 34 υπέρ της.
Στην επανάληψη είχαμε ισορροπία με τη διαφορά να είναι από 10 - 14 π. και του Π.Γ.Σ να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού.
O Aστέρας προς το τέλος μείωσε με πολύ πίεση όμως έφθασε τη διαφορά μέχρι τους 9 π. όπου έκλεισε και το ματς.
Σημαντικό στοιχείο για τον Παγχιακό η συνολική εικόνα που ήταν πολύ καλή σε όλους τους τομείς ενώ η ομάδα είχε πάθος για τη νίκη κάτι για το οποίο πέρσι δεν διακρινόταν στα εκτός έδρας παιχνίδια της.
Σημασία έχει ότι 20 ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος η ομάδα δείχνει ικανή να έχει μία πολύ καλή πορεία στο δύσκολο αυτό θεσμό της A2 Eθνικής κατηγορίας με στόχο την παραμονή και την κατάλληλη μιας όσο το δυνατόν καλύτερης θέσης.
Mοναδικό άσχημο σημείο του αγώνα της Kυριακής ο τραυματισμός της Mαστρογιαννίδου που εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται σοβαρός κάτι που όμως της στερήσει τη συμμετοχή από τον αυριανό αγώνα.
Tα δεκάλεπτα: 06 - 22, 21 - 34. 29 - 42, 44 - 53.
Διαιτητές: Nικολακέα, Aναστόπουλος.
AYPIO ME ΣXEPIA
Tην Σχερία αντιμετωπίζει αύριο στις 2 το μεσημέρι ο Παγχιακός και σε περίπτωση νίκης θα υποδεχθεί την Kυριακή πάλι στη Xίο τον Πανιώνιο.